shape
shape

Finansowanie zakupu sprzętu IT

MADU · 26 lutego 2021

Finansowanie zakupu sprzętu IT

W tym artykule dowiesz się, jakie są dostępne na rynku formy finansowania zakupu sprzętu IT. Poznasz zalety i wady każdej z nich oraz nauczysz się samodzielnie wybierać najkorzystniejsze rozwiązania, dopasowane bezpośrednio do Twoich potrzeb. Artykuł ten skierowany jest zarówno do właścicieli małych firm jako pomoc przy podejmowaniu decyzji, jak i do członków dużych organizacji w celu zapewnienia im odpowiedniej argumentacji w przypadku prezentacji swojego pomysłu m.in. zarządowi firmy.

Przy wyborze najefektywniejszej formy finansowania należy kierować się przede wszystkim potrzebami, ale również możliwościami finansowymi. Sprzęt może zostać zmodernizowany, wymieniony na nowy, wypożyczony np. do migracji danych oraz przekazany do testów w celu uzyskania najlepszej konfiguracji. Inwestycja może zostać sfinansowana ze środków własnych lub przy pomocy kapitału obcego.

Finansowanie ze środków własnych

Krótko mówiąc, ta forma finansowania polega na angażowaniu dostępnych środków w celu nabycia środka trwałego.

Nasze należności są ubezpieczone w firmie Euler Hermes S.A.. Jak każdy ubezpieczyciel, ocenia on poszczególne podmioty według określonych kryteriów (np. w danej branży) oraz wyznacza im ratingi, które w przybliżeniu ukazują sytuacje finansową ocenianego podmiotu. My ze swojej strony mamy pewne narzucone ograniczenia, ale zawsze staramy się znaleźć rozwiązanie najkorzystniejsze dla obu stron, tym bardziej, że nasza współpraca z firmą Euler Hermes S.A. jest długoletnia, w związku z czym mamy wypracowane niestandardowe warunki, aktualnie niespotykane na rynku.

ZALETY

  • Sprzęt staje się własnością – możesz swobodnie nim dysponować
  • Transakcja przebiega szybko – mało „papierologii”
  • Możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji dla środków trwałych do wartości 10 tys. PLN lub nawet do 100 tys. PLN przy spełnieniu określonych warunków

WADY

  • Amortyzacja środka trwałego wynosi 3 lata
  • Konieczność zaangażowanie kapitału własnego

TA FORMA FINANSOWANIA PRZEZNACZONA JEST DLA:

  • Firm, które mają nadpłynność finansową
  • Firm, którym zależy na czasie

Przy okazji współpracy z nami uzyskujesz możliwość ustalenia dogodnego odroczonego terminu płatności. Dodatkowo staramy się zapewnić szybką weryfikację każdej indywidualnej  sytuacji. Pamiętaj, że przedpłata może być dokonana zawsze i przez każdego, niezależnie od sytuacji.

Kredyt

Kredyt jest jednym ze sposobów finansowania działalności zarówno operacyjnej, jak i inwestycyjnej za pomocą kapitału obcego.

Kredytem obrotowym, łatwiejszym do uzyskania, pokryjesz bieżące wydatki i spłacisz go w krótkim czasie. Jego wartość zależna jest od bieżących obrotów organizacji.

Kredyt inwestycyjny to rozwiązanie, które pozwoli Ci zrealizować większe cele, jest on przeznaczony na konkretne rozwiązanie, z myślą o długofalowym rozwoju firmy.

Warto podkreślić, że zakup sprzętu komputerowego możesz sfinansować zarówno z kredytu obrotowego, jak i inwestycyjnego.

ZALETY

  • Przy kredycie obrotowym – sprzęt staje się własnością
  • Finansowanie odbywa się przy pomocy kapitału obcego

WADY

  • Przy kredycie inwestycyjnym – wymagane jest zabezpieczenie
  • Dodatkowe koszty: opłata wstępna, odsetki, a także opłaty i prowizje, które są obecnie głównym źródłem zarobku banków w momencie udzielania kredytu
  • Amortyzacja środka trwałego wynosi 3 lata

TA FORMA FINANSOWANIA PRZEZNACZONA JEST DLA:

  • Firm, które nie chcą angażować własnych środków
  • Firm,  których celem jest poprawa wskaźników m.in. wskaźnika udziału kapitału obcego

Jedną z korzyści współpracy z nami jest network, dzięki ugruntowanej współpracy z większością banków na rynku.

Finansowanie producentów

W celu zwiększenia sprzedaży swoich produktów oraz wsparcia klientów w inwestycjach w sprzęt IT, wielu producentów udostępnia własne finansowanie na preferencyjnych warunkach.

Jest to rozwiązanie kilku czołowych partnerów, którzy mogą zaoferować odroczony termin płatności lub udzielenie kredytu na sprzęt i płatność w systemie ratalnym. Finansowanie to ma miejsce przez cały cykl życia produktu.

Producenci, z którymi współpracujemy dopuszczają zakup swojego sprzętu, ale także innych producentów w ramach jednego projektu. Procentowy udział sprzętu innych producentów jest określany w zależności od rodzaju sprzętu, a także wartości danego projektu.

ZALETY

  • Warunki są zdecydowanie korzystniejsze niż przy kredycie
  • Finansowanie odbywa się przy pomocy kapitału obcego

WADY

  • Amortyzacja środka trwałego wynosi 3 lata
  • Oferta dostępna jest tylko u nielicznych producentów m.in. Dell, Cisco

TA FORMA FINANSOWANIA PRZEZNACZONA JEST DLA:

  • Firm, które nie chcą angażować własnych środków
  • Firm, które chcą kupić sprzęt czołowych producentów

Przy tej formie finansowania również korzyścią ze współpracy z nami jest network oraz pełne wsparcie oraz pośrednictwo w organizacji finansowania.

Leasing

W ramach leasingu jedna ze stron umowy przekazuje drugiej stronie prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty tzw. raty leasingowe.

Mianem leasingu klasycznego nazywamy opcję leasingową polegającą na spłacie rat i wykupie środka trwałego po zakończonym czasie trwania umowy. Jest to niekiedy znacznie korzystniejsze rozwiązanie niż zaciągnięcie kredytu, ze względu na wysokość rat. Istnieje możliwość zdefiniowania wysokości opłaty inicjacyjnej, okresu leasingowania oraz wartości wykupu. Taka opcja jest więc skierowana do osób, których celem jest zakupienie środka trwałego za symboliczną kwotę.

Z kolei leasing nowoczesny polega na tym, że umowa leasingu ma z założenia niskie raty, natomiast po jej zakończeniu pozostaje wartość wykupu, która ma odpowiadać rynkowej cenie używanego sprzętu. Można zatem powiedzieć, że spłacana jest po prostu przewidywana utrata wartości środka trwałego, a po zakończeniu umowy można go zwrócić, a następnie przejść płynnie do kolejnej umowy z niskimi ratami, wybierając inny sprzęt. Oczywiście istnieje też możliwość wykupienia sprzętu, spłacając jego pozostałą wartość.

ZALETY

  • Korzyści podatkowe – raty mogą zostać w całości uwzględnione w kosztach działalności gospodarczej
  • Mniejsze wymogi niż przy kredycie
  • Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy

WADY

  • Dodatkowe opłaty
  • Brak możliwości dysponowania sprzętem aż do zakończenia umowy
  • Wymóg dodatkowego ubezpieczenia sprzętu

TA FORMA FINANSOWANIA PRZEZNACZONA JEST DLA:

  • Firm, które mają słabą zdolność kredytową
  • Firm, które szukają optymalizacji podatkowej

Przy okazji współpracy z nami uzyskujesz możliwość wynegocjowania lepszych warunków leasingu, a także zastosowania uproszczonej procedury – posiadamy status zweryfikowanego dostawcy. Dodatkowo, przy leasingu nowoczesnym, mamy prawo pierwokupu leasingowanego sprzętu, zatem jeśli po okresie leasingu okaże się, że sprzęt nadal jest potrzebny, możemy go nabyć od firmy leasingowej i odsprzedać po preferencyjnych warunkach dotychczasowemu leasingobiorcy.

Outsourcing

Forma ta polega na krótkotrwałym udostępnieniu sprzętu IT, najczęściej na okres zmian, które doświadczają firmy podczas modernizacji czy też rozwoju biznesu.

W ramach wypożyczenia można otrzymać sprzęt na czas migracji – najczęściej okres kilku miesięcy lub w momencie instalacji czy wdrożenia oprogramowania. Kolejnym przypadkiem, gdzie wypożyczenie sprzętu jest w większości przypadków najkorzystniejszym rozwiązaniem, są testy konfiguracji.

ZALETY

  • Brak konieczności angażowania środków o pełnej wartości sprzętu
  • Brak zobowiązania do zakupu sprzętu
  • Prosty sposób rozliczania kosztów

WADY

  • Sprzęt nie staje się własnością – brak swobodnego dysponowania nim
  • Wypożyczenie w długim okresie czasu jest często bardziej kosztowne niż nabycie

TA FORMA FINANSOWANIA PRZEZNACZONA JEST DLA:

  • Firm o niedoprecyzowanych potrzebach np. w fazie zmian lub rozwoju
  • Firm, które nie potrzebują sprzętu na stałe

W momencie wypożyczenia sprzętu przygotowujemy oraz udostępniamy różne konfiguracje, w zależności od potrzeb Klienta. Oferujemy również możliwość elastycznego wydłużania lub skracania czasu wypożyczenia.

W praktyce

Ze względu na występowanie na rynku wielu form finansowania, firma często staje przed trudnym wyborem, która z nich będzie dla niej najkorzystniejsza. Przed podjęciem ostatecznej  decyzji należy odpowiedzieć sobie na parę pytań. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych, które warto wziąć pod uwagę. Można w ten sposób wyeliminować rozwiązania, które nie będą miały zastosowania i w ten sposób uzyska się mniejszy zakres możliwości lub można od razu wybrać najkorzystniejsze z nich.

Warto podkreślić, że w momencie dokonywania wyboru należy wziąć pod uwagę wszystkie istotne aspekty, nie tylko finansowe. Dodatkowo trzeba pamiętać, że dla danej sytuacji rozwiązań może być kilka tzn., że mogą one być stosowane łącznie lub po kolei.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak sfinansować zakup sprzętu IT dla Twojej firmy, a także poznać przykładowe case study, obejrzyj powtórkę webinaru, podczas którego dokładnie omawiamy wyzwania Klienta oraz zastosowane rozwiązanie.

Aby obejrzeć nagranie webinaru, zarejestruj się tutaj:

——————————————————————————————————–

Daj znać w komentarzu, co sądzisz o wymienionych formach finansowania. Czy w Twojej firmie zdarzają się już nerwowe poszukiwania zaginionych maili?

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. W zależności od wykonywanego zawodu, stanowiska pracy, różne są wymagania co do posiadanego…

Czytaj więcej
Backup danych

Backup danych

Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Regaty Lenovo

Regaty Lenovo

Regaty Lenovo to wydarzenie branżowe, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród partnerów biznesowych Lenovo.

Czytaj więcej