Backup danych
Kiedyś wartościowe dane przechowywane były w formie papierowej i trudniej było jest zabezpieczyć. W dzisiejszych czasach większość ważnych danych (a nawet dokumentów) przechowujemy w świecie wirtualnym. Niestety również tutaj są one narażone na niebezpieczeństwa, dlatego backup danych jest tak istotny.
Istotne jest, aby backup był wykonywany systematycznie i w określonych odstępach czasowych (z określoną częstotliwością). Proces ten jest nieoceniony na przykład w przypadku awarii sprzętu, na którym znajdują się dane źródłowe – można je wtedy szybko i sprawnie odzyskać. Źródłem backupu mogą być zarówno pojedyncze pliki jak i całe systemy operacyjne i zawarte w nich dane.
Co może grozić naszym danym?
- Przypadkowe (lub celowe) usunięcie przez użytkownika jakiegoś obszaru informacji;
- Awaria dysku;
- Awaria całego sprzętu;
- Atak hakerski;
- Zniszczenie budynku, w którym przechowujemy sprzęt z danymi;
i wiele, wiele więcej…
Backup: Złota zasada
ZASADA 3-2-1 mówi o tym, aby tworzyć kilka kopii zapasowych i przechowywać je w różnych miejscach – pozwala to na szybkie odzyskanie danych i minimalizację ryzyka związanego z utratą wartościowych informacji. Zasada 3-2-1 jest całkiem prosta i można ją opisać w następujący sposób:
3 – tworzymy co najmniej 3 kopie zapasowe naszych danych źródłowych;
2 – do stworzenia wyżej wymienionych kopii używamy co najmniej 2 różnych nośników danych/sprzętów;
1 – przynajmniej jeden nośnik danych/sprzęt, na którym znajduje się jedna z naszych kopii bezpieczeństwa ustawiamy w innej lokalizacji (innym budynku, mieście etc.) od tej, w której znajdują się dane źródłowe.
O co jeszcze zadbać?
Warto również wspierać się specjalnymi programami służącymi do tworzenia kopii zapasowych i ich odzyskiwania (np.: Veeam, Avamar). Czasem, podczas ataku hakerskiego awarii może ulec również kopia zapasowa, warto więc zainwestować w odpowiedni program do backupu, których będzie zabezpieczał nasze kopie zapasowe przed wirusami i pozwoli sprawnie odzyskać dane. W przypadku potrzeby doboru odpowiedniego oprogramowania zapraszamy do kontaktu z nami – chętnie odpowiemy na pytania i dopasujemy najlepsze rozwiązanie.
Często dobrym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem w przypadku backupu jest korzystanie z usługi Cloud – czyli przechowywania danych w chmurze, za pośrednictwem innej firmy, świadczącej usługi przechowywania danych. Takie dane są dobrze zabezpieczone, a nasi klienci nie ponoszą kosztów związanych z wynajęciem dodatkowego pomieszczenia, zakupem serwerów lub innych nośników pamięci, niezbędnych do przechowywania kopii zapasowych ich wrażliwych danych. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą backupu danych w usłudze Cloud zapraszamy do kontaktu z nami.
Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć. Często jedna kopia bezpieczeństwa może nie wystarczyć, a zabezpieczenie wszystkich danych, które ulokowane są na różnych sprzętach, czasem na różnych maszynach wirtualnych, może stanowić spore wyzwanie.
Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!
Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami.
Dodaj komentarz