shape
shape

Korzyści zainwestowania w zasilacz awaryjny

MADU · 21 czerwca 2021

Ten artykuł dedykowany jest zarówno małym jak i większym przedsiębiorstwom. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest zasilacz awaryjny, jak działa oraz w jaki sposób zabezpiecza Twój biznes.

Co to jest zasilacz awaryjny?

Zasilacze awaryjne lub inaczej bezprzerwowe, a w skrócie UPS (Uninterruptible Power Supply) to podtrzymanie bateryjne, które zapewnia zasilanie w przypadku awarii zwykłego źródła zasilania. UPS chroni przed przepięciami, skokami, spadkami napięcia do niedopuszczalnego poziomu, czy przerwami w dostawie prądu. W takich sytuacjach UPS umożliwia bezpieczne i prawidłowe wyłączenie podłączonego sprzętu. Zapewnia również zapasowe źródło zasilania, które może działać, jeśli Twoja firma zostanie dotknięta awarią. UPS jest więc takim elementem infrastruktury, który chroni Twój sprzęt, a co za tym idzie Twoje dane i biznes.

O ile tylko część małych firm korzysta z zasilaczy UPS, to w przypadku przedsiębiorstw wykorzystujących serwery, urządzenia sieciowe, firewall i inne technologie o znaczeniu krytycznym, posiadanie odpowiedniego zasilacza awaryjnego jest niepodważalną koniecznością. Nie oznacza to jednak, że nie można używać mniejszych jednostek UPS do ochrony komputerów i innych mniejszych urządzeń. Również w domu zasilacz UPS zapewnia podtrzymanie bateryjne i ochronę urządzeń elektronicznych takich jak routery, modemy, komputery, TV, systemy alarmowe, konsole do gier, czy urządzenia mobilne.

Trzy podstawowe poziomy ochrony zasilacz awaryjny

Przy wyborze zasilacza awaryjnego należy w pierwszej kolejności określić, jakie urządzenia wymagają zabezpieczenia. To pozwoli wyznaczyć wartości znamionowej mocy czynnej (jednostka wat [W]) i pozornej (jednostka woltoamper [VA]) oraz topologię związaną ze sposobem działania UPS, jak również wstępnie określić dobór akumulatorów. W praktyce przekłada się to na czas podtrzymania awaryjnego. Ważne jest również przeznaczenie UPSa – do użytku domowego, do prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw, czy do dużych centrów danych lub telekomunikacyjnych. Takie rozróżnienie wymusza również rodzaj zasilacza pod względem układu – czy ma być w wersji wolnostojącej typu tower, czy rack do szafy serwerowej. W zależności od infrastruktury i zapotrzebowania na energię zasilacz UPS może być kompaktową „czarną skrzynką” często spotykaną przy biurku lub mieć wysokość szafy i ważyć kilka ton. Warto też zwrócić uwagę na specjalne funkcje i cechy, które pozwolą korzystać z dodatkowych możliwości zasilacza UPS. Ze względu na różne poziomy ochrony, które zapewnia UPS wyróżnia się trzy główne topologie zasilaczy:

1. Standby – to najbardziej podstawowa topologia UPS. Zasilacz awaryjny pozostaje w trybie gotowości do momentu wystąpienia typowych problemów z zasilaniem, takich jak zanik, spadek lub soki napięcia. Gdy napięcie z sieci spadnie lub przekroczy bezpieczne poziomy, UPS przełącza się na zasilanie bateryjne DC (prąd stały), a następnie przekształca je na zasilanie prądem przemiennym, aby podtrzymać podłączony sprzęt. Modele te są przeznaczone dla elektroniki użytkowej, komputerów klasy podstawowej, systemów POS, bezpieczeństwa i innego podstawowego sprzętu elektronicznego.

2. Line interactive – taki zasilacz monitoruje zasilanie i reguluje je w przypadku wystąpienia stanu wysokiego lub niskiego napięcia bez przełączania na akumulator. W związku z tym, że nie ma konieczności ciągłego wykorzystywania baterii, żywotność zasobników energii jest wydłużona. Takie modele zasilaczy mają zwykle zastosowanie w elektronice użytkowej, komputerach PC, konsolach do gier, elektronice kina domowego, sprzęcie sieciowym oraz serwerach klasy podstawowej i średniej. Zapewniają zasilanie podczas takich zdarzeń, jak zaniki napięcia, skoki, spadki i przepięcia. Zasilacze UPS Line Interactive oraz Standby są stosunkowo niedrogie i dobrze sprawdzają się również w środowisku biurowym.

3. Double-conversion (online) –  UPS tego typu zapewnia prawidłowe i nieprzerwane zasilanie niezależnie od stanu zasilania płynącego z sieci (czy rośnie, spada, czy gwałtownie się zmienia). Przy wykorzystaniu falownika UPS przekształca przychodzący prąd zmienny (AC) na prąd stały (DC), a następnie z powrotem na prąd przemienny (AC), by przekazać go bezpiecznie do podłączonych urządzeń. Taki UPS jest zawsze w trybie online i zapewnia zasilanie przy zerowym czasie transferu, co czyni go idealnym do ochrony sprzętu IT o znaczeniu krytycznym (mission critical), takiego jak wysokiej klasy serwery, centra danych pamięci masowej (Data Center), systemy telekomunikacyjne i zawansowane urządzenia sieciowe.

Korzyści z posiadania zasilacz awaryjny w Twojej firmie

Zasilanie awaryjne UPS daje oczywiste korzyści i to nie tylko te związane ze zwykłym „utrzymaniem światła” w infrastrukturze. Przede wszystkim chroni hardware podczas skoków napięcia. Pojedyncze uderzenie pioruna może wysłać miliony woltów przez pobliskie przewody i kable, co spowoduje „usmażenie” wszystkiego, co jest podłączone do sieci. Kiedy tak się dzieje, zwykła ochrona przeciwprzepięciowa zwykle nie wystarcza, aby zapobiec uszkodzeniu sprzętu. Korzystając z zasilacza UPS napięcie z głównych linii elektrycznych można ustabilizować i „wygładzić”. W przypadku skoku napięcia, spowodowanego np. wyładowaniem atmosferycznym, UPS przełącza się na zasilanie bateryjne i chroni wszystkie podłączone urządzenia przed niestabilnym napięciem. Co ciekawe, zwykle przepięcia kojarzą się głównie z burzami, a to urządzenia elektryczne o dużej mocy, takie jak windy lub klimatyzatory przemysłowe, są częstszą przyczyną skoków napięcia. Wyłączanie i włączanie tych urządzeń może powodować krótkie, ale nagłe zapotrzebowanie na moc, co z kolei zakłóca przepływ napięcia. I chociaż te przepięcia mogą nie być tak katastrofalne w skutkach jak uderzenia pioruna, to wciąż mogą być wystarczająco silne, aby uszkodzić urządzenia podłączone do sieci elektrycznej budynku.

Awarie lub przerwy w dostawie prądu mogą wydawać się mniej groźne dla sprzętu lub danych niż wizja miliona woltów przechodzących przez sieć elektryczną, ale nadal oba te przypadki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Co ważniejsze, mogą spowodować nagłe zatrzymanie Twojej firmy i przestój w działalności. W dzisiejszym świecie praktycznie żadna firma nie działa bez zależności od komputerów i technologii, co sprawia, że ​​awaria zasilania jest szczególnie dotkliwym „incydentem”. UPS pozwala firmie działać nawet w sytuacji zaniku prądu. Przy wyższym poziomie ochrony firmy mogą polegać na akumulatorach w zasilaczach UPS, które działają do momentu przywrócenia zasilania sieciowego. Przy niższym poziomie ochrony UPS może zapewnić firmie zapisanie danych i zakończenie krytycznych procesów, zanim nastąpi bezpieczne zamknięcie systemów. Tym samym inwestycja w zasilanie awaryjne to gwarancja utrzymania ciągłości działania firmy podczas nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń.

Wiadomo jak ważna jest ochrona urządzeń przed przepięciami, skokami napięcia lub zanikiem prądu podczas intensywnych burz, wichur, czy podtopień lub powodzi. Niekoniecznie jednak musi dojść do klęski żywiołowej, aby wystąpiły wahania napięcia. Mogą pojawić się zwykłe awarie czy incydenty w sieciach elektrycznych, powodujące niestabilne napięcie, co realnie skraca żywotność sprzętu lub doprowadza do jego uszkodzenia. Zasilacz UPS może tutaj działać jako rodzaj „filtru normalizującego” prąd pobierany przez urządzenia. Dzięki temu komputery, serwery, czy routery, na których opiera się Twoja firma, są chronione przed spadkami lub przepięciami, niezależnie od źródła zasilania.

Jeżeli już wiesz, że potrzebujesz UPS lub już z niego korzystasz – co dalej?

Jeśli posiadasz serwer lub komputery bądź planujesz ich zakup, zasilacz awaryjny UPS jest czystą koniecznością, szczególnie w sezonie, gdy pogoda bywa niebezpieczna. Ważne jednak, aby odpowiednio dobrać rodzaj i parametry zasilacza w zależności od obciążenia. Jeżeli natomiast już korzystasz z zasilania awaryjnego, pamiętaj, aby regularnie sprawdzać baterie i przeprowadzać serwis samego UPSa.


Dowiedz się jaki zasilacz awaryjny pasuje do Twojej firmy i jak szybko możesz go podłączyć do swojej infrastruktury. Skontaktuj się z nami w sprawie doboru już konkretnego modelu będąc przezornym i wyprzedając sezon niesprzyjających warunków pogodowych. – zapraszamy do kontaktu!

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami.

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. W zależności od wykonywanego zawodu, stanowiska pracy, różne są wymagania co do posiadanego…

Czytaj więcej
Backup danych

Backup danych

Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Regaty Lenovo

Regaty Lenovo

Regaty Lenovo to wydarzenie branżowe, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród partnerów biznesowych Lenovo.

Czytaj więcej