shape
shape

Jakie inwestycje w sprzęt IT warto rozważyć w IV kwartale

John Doe · 30 listopada 2020

Ostatnie miesiące roku to do tej pory był idealny czas na inwestycje w sprzęt IT. Rok 2020 był jednak wyjątkowo burzliwy i wiele firm zastanawia się nad sensem takich inwestycji. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach warto rozważyć decyzję o inwestycji w sprzęt IT oraz jakie są aktualne trendy zakupowe.

Rok 2020 przyniósł nam wiele znaków zapytania, zmian w biznesie, zmusił mnóstwo firm do przejścia w części lub całości na pracę zdalną. Lockdown oraz niepewność dotycząca tego, co czeka nas i naszą gospodarkę, często zmusza do zastanowienia się nad wydatkami, oszczędnościami. Wydawałoby się, że nie jest to dobry czas na podejmowanie decyzji dotyczących nowych inwestycji… a może jednak jest odwrotnie? Może właśnie kryzys to najlepszy moment na inwestycje? Świat biznesu należy do ludzi odważnych, potrafiących podejmować słuszne, ale często również ryzykowane decyzje. 

W tym trudnym dla wszystkich okresie musimy pamiętać, że życie toczy się dalej. Wiedzą o tym dobrze nasi klienci, którzy inwestują w swoją przyszłość, inwestują w infrastrukturę IT. 

Inwestycje w sprzęt IT w IV kwartale

Kwartał IV zawsze jest okresem największego ruchu na rynku IT – hardware. Jest to czas, w którym decydujemy się na zakup, czy też modernizację obecnie istniejących rozwiązań w firmie, z różnych powodów. 

Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody wydatków na IT w IV kwartale oraz informacje w co warto zainwestować przy każdym z nich.

Modernizacja lub rozwój infrastruktury IT

Pod koniec roku wielu firmom zostaje do wykorzystania budżet, który poświęcają na modernizację i rozwój swojej infrastruktury IT. W tym przypadku najczęściej kupowanymi sprzętami są:

 • – pamięci RAM 32GB oraz 64GB,
 • – dyski do macierzy,
 • – macierze,
 • – dodatkowe serwery do klastrów HA.

Powyższe opcje pozwalają na zwiększenie wydajności sprzętu, a co za tym idzie sprawne i funkcjonalne działanie przedsiębiorstwa. Przed podjęciem decyzji co do rozbudowy/modernizacji sprzętu polecamy skonsultować się z naszym specjalistą. Pomoże on dopasować odpowiedni sprzęt oraz zoptymalizować pracę systemów. Te i inne opcje możecie znaleźć na naszym portalu.

Finalizacja projektów IT

Kolejnym z powodów dokonywania wydatków w IT jest zakończenie projektów rozpoczętych na początku roku. Większe projekty IT często rozłożone są w czasie, z uwagi na konieczność dopasowania najbardziej optymalnych rozwiązań, wdrożenie nowych maszyn i przygotowanie ich do pracy w przedsiębiorstwie oraz instalację systemów. Często, w przypadku większych inwestycji IT razem z hardwarem przedsiębiorstwa decydują się również na wdrożenie nowego systemu np. ERP, CRM i innych, przez co cały proces rozkłada się mocno w czasie. Koniec roku to dobry moment na domknięcie tych tematów oraz dokupienie ostatnich pozycji z listy.

 • – obecnie na tzw. top liście są rozwiązania HCI oparte na platformie ThinkSystem SR650, SR665, SR635

Aktualizacja licencji

Biznes lubi porządek. Końcówka roku to zatem idealny czas na uporządkowanie i przygotowanie tego co mamy do sprawnego działa łania w kolejnym roku. Aktualizacja licencji oraz rozwój rozwiązań chmurowych, to kolejny powód dokonywania zakupów, szczególnie pod koniec roku. Najczęściej w tym okresie klienci decydują się na aktualizację takich licencji jak:

 • – licencje Windows 2019 DataCenter, Windows CAL itp.,
 • – Microsoft 365 w wersjach CSP.

Przedłużenie serwisów gwarancyjnych

Często w IV kwartale „pod lupę” idą również serwisy gwarancyjne dla posiadanych przez przedsiębiorstwo maszyn. Warto przedłużać wsparcie producenta dla maszyn, które nie są już objęte gwarancją.
Dzięki posiadanej gwarancji unikamy bardzo kosztownych napraw w przypadku awarii – dla przykładu koszt wymiany płyty głównej w serwerze to około 3 000zł netto, a zasilacza w macierzy to 1 000zł netto. Są to ceny za sam sprzęt bez pracy inżyniera. Jeśli posiadamy wykupiony serwis dla naszych maszyn, naprawa wykonywana jest przez certyfikowanych inżynierów w miejscu instalacji sprzętu. 

Systemy backupu

Ostatni trend dotyczący zakupów w kwartale IV to systemy backupu: 

 • – głównie VEEAM oraz biblioteki TS4300 i napędy LTO.

Backup danych jest niezwykle ważny w każdym przedsiębiorstwie. zapewnienie bezpieczeństwa danych i odpowiednie ich przechowywanie jest niezwykle istotne, a wymogi dotyczące przechowywania danych są coraz bardziej restrykcyjne. Ponieważ danych raczej nam przybywa – nie ubywa, konieczna jest stała rozbudowa systemów do backupu. 

Nowe trendy powodowane pandemią

Tegoroczna pandemia wywołała kilka nowych trendów w zakupach IT. Dotyczą one zarówno kwartału IV jak i innych okresów. Obecnie na liście TOP SELLER znajdują się:

 • – laptopy,
 • – urządzenia UTM,
 • – VPN,
 • – licencje do pracy grupowej w chmurze.

Pandemia zmusiła nas bowiem do przejścia na pracę zdalną oraz przygotowania pracowników do pracy m.in. w sytuacji ryzyka przejścia na kwarantannę. 

Inwestycje w sprzęt IT: podsumowanie

Wyzwań, jak widać, jest wiele. Jeżeli i w Waszym przedsiębiorstwie pojawiają się podobne potrzeby, dotyczące zakupów sprzętu IT lub oprogramowania – zapraszamy do kontaktu. Nasi technicy służą pomocą w doradztwie i doborze najlepiej dopasowanych rozwiązań.

Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. W zależności od wykonywanego zawodu, stanowiska pracy, różne są wymagania co do posiadanego…

Czytaj więcej
Backup danych

Backup danych

Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Regaty Lenovo

Regaty Lenovo

Regaty Lenovo to wydarzenie branżowe, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród partnerów biznesowych Lenovo.

Czytaj więcej